„Perły muzyki polskiej”- koncert z cyklu „Mazowsze w Koronie”

Jesienną odsłonę XVIII edycji festiwalu „Mazowsze w Koronie” zamknął koncert pt. „Perły muzyki polskiej”, który miał miejsce w Niedzielę, 3 października 2021 roku, o godz. 19:00, w Bazylice Mniejszej w Węgrowie.

Podczas koncertu węgrowska publiczność miała okazję usłyszeć dzieła europejskich mistrzów epoki baroku oraz utwory najwybitniejszych kompozytorów polskich, zaaranżowane na instrumenty klasyczne, ludowe i dawne, w wykonaniu zespołu Marii Pomianowskiej w składzie: Katarzyna Gacek-Duda (flety), Hubert Giziewski (akordeon), Wojciech Lubertowicz (bębny).

Koncert jest podróżą po świecie polskiej muzyki ludowej i klasycznej od epoki średniowiecza do współczesności. Od dawna wiadomo, że w muzyce klasycznej sięganie do folkloru wiąże się  z fascynacją dawnością, specyfiką i prostotą muzyki ludowej. Jej własne, autonomiczne piękno może być pierwszą przyczyną zainteresowania profesjonalnego twórcy. Choć utwory polskich kompozytorów pisane są głównie na instrumentarium klasyczne, swoim bogactwem fakturalnym i przestrzennym zachęcają do poszukiwania dla nich innych barw, a przez to wartości brzmieniowych. Poprzez zestawienie brzmień klasycznych z ludowymi powstaje artystyczny przekaz adresowany do bardzo szerokiego odbiorcy, ulokowanego we współczesnej rzeczywistości.

Maria Pomianowska

W programie znalazły się utwory m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki oraz współczesne kompozycje Marii Pomianowskiej, a także utwory ludowe z różnych zakątków Polski. Ważnym elementem spinającym całość była improwizacja, wynikająca z inspiracji muzyką wybitnych kompozytorów polskich oraz rytmów i melodii polskiej wsi.

Słowo o muzyce podczas wieczoru wygłosił Igor Pogorzelski.

Organizatorem koncertu „Mazowsze w Koronie” jest Mazowiecki Instytut Kultury oraz Mazowsze.serce Polski (jednostka organizacyjna samorządu województwa mazowieckiego), we współpracy z Miastem Węgrów, Parafią Rzymskokatolicką pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Węgrowie oraz Węgrowskim Ośrodkiem Kultury.