Niezwykłe kolędowanie w Bazylice-31.01.2021

Dosłownie w przeddzień zakończenia okresu kolędowego w polskim Kościele Katolickim, parafia Wniebowzięcia N.M.P. w Węgrowie wraz z Burmistrzem Miasta Węgrowa postanowiła zorganizować niezwykłe spotkanie modlitewne. Msza Święta niedzielna, która była sprawowana 31 stycznia 2021 roku o godz. 16:00, otrzymała iście anielską oprawę muzyczną. Bo oto do Bazyliki Mniejszej zawitali artyści Warszawskiej Opery Kameralnej, którzy postanowili (wraz z wiernymi zgromadzonymi w świątyni) zaśpiewać szereg kolęd w ramach towarzyszenia muzycznego podczas liturgii. Wśród wykonawców nie zabrakło dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej, pani Alicji Węgorzewskiej – słynnego w całej Europie mezzosopranu, a także wspaniałego skrzypka, Bogdana Kierejszy oraz utalentowanego pianisty/organisty, Roberta Grudnia. Niesamowitą niespodzianką okazała się być aktorka Olga Bończyk, która podczas Mszy Świętej zaprezentowała nie tylko swoje aktorskie zdolności, ale również te wokalne – i to naprawdę na bardzo wysokim poziomie.

W palecie utworów znalazły się te znane z tradycji chrześcijańskiej i bogate w treści związane z tajemnicą Narodzenia Pana Jezusa kolędy, m.in. „Bóg się rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, czy też „Jezus malusieńki” – przepięknie wyśpiewana przez Olgę Bończyk. Prócz tych najpopularniejszych wśród Polaków kolęd usłyszano również bardzo melodyjne pastorałki, takie jak choćby: „Nie było miejsca dla Ciebie” oraz „Mizerna, cicha stajenka licha”. Podczas komunii Bogdan Kierejsza i Robert Grudzień wykonali utwór solowy na skrzypce i organy, a Wojciech Sokolnicki, pierwszy tenor Warszawskiej Opery Kameralnej, zauroczył wszystkich cudowną interpretacją kolędy „Chicha noc”.

Po końcowym błogosławieństwie Mszy Świętej nastąpiło zwieńczenie wspólnego kolędowania. Artyści – goście zaprosili wszystkich do włączenia się w śpiew kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Odzew zgromadzonych w Bazylice węgrowskiej wiernych był rzeczywiście bardzo gromki. Nad wyraz rodzinna i ciepła atmosfera została spotęgowana przez dołączenie do tych znakomitych śpiewaków ks. dra Łukasza Suszko, wikariusza miejscowego, który głębią swojego głosu spotęgował wydźwięk tej znanej i lubianej przez wszystkich kolędy.

W niedzielnej Mszy Świętej o godz. 16:00 uczestniczyli również: Burmistrz Miasta Węgrowa, p. Paweł Marchela, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, p. Elżbieta Lanc i dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury, p. Katarzyna Zabadała.

Dodaj komentarz