Orszak Trzech Króli 2021

„I przybyli złożyć pokłon Panu…”

czyli Orszak Trzech Króli w Węgrowie

W tym roku te słowa, jak nigdy dotąd nabierają szczególnego znaczenia i wymowy.

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, organizowany w Węgrowie już od czterech lat Orszak Trzech Króli, i tym razem miał miejsce, jednak w nieco odmienionej formie.

Z racji na obostrzenia sanitarne, mieszkańcy Węgrowa nie mogli wziąć bezpośredniego udziału w pochodzie. Organizatorzy zaradzili i temu nieudogodnieniu. Ku radości wszystkich, to Orszak przyszedł do Węgrowa. Trzej Królowie wraz ze Świętą Rodziną przemieszczali się kolejnymi ulicami miasta, i to… autobusem- nietypowym, bo odsłoniętym. Wśród postaci, które jechały w autobusie, znalazły się m.in. Trzej Królowie, reprezentujący poszczególne kontynenty świata, a więc: Europę, Azję i Afrykę, Józef z Maryją i Dzieciątkiem Jezus, a także liczni kolędnicy misyjni oraz aniołkowie. Wszyscy oni, zaopatrzeni w śpiewniki orszakowe i dzięki odpowiedniemu nagłośnieniu, jednogłośnie wykonywali polskie, znane w naszej tradycji kolędy. „Mobilny” Orszak Trzech Króli przemierzył niemalże wszystkie ulice miasta Węgrowa: Strażacką, Zwycięstwa, aleję Siedlecką, 11-go Listopada, Mickiewicza, Piłsudskiego, Twardowskiego, Palloniego, Stadionową, Krasińskiego, Wyszyńskiego, Przemysłową, Nową, Żeromskiego, Rzemieślniczą, Narutowicza, Ewangelicką, Wieniawskiego, Polną, nadrzeczną, Gdańską, Popiełuszki, Słoneczną, Strefową, Szeroką, Pogodną, Szamoty, Jana Pawła II, Połaniecką, Racławicką, Wiejską, Kościuszki i Żagana. W trakcie jazdy z orszakowego busa rozbrzmiewały nie tylko radosne śpiewy kolęd, ale także przezabawne treściowo wierszyki i humoreski. Trzej Królowie wraz ze Świętą Rodziną zachęcali mieszkańców ulic, którymi przejeżdżali, do wspólnego kolędowania na balkonach i przy oknach mieszkań oraz ogrodzeniach posesji. I rzeczywiście, dało się zauważyć, że ludzie ochoczo wychodzili do swoich bram, by choćby pomachać przejeżdżającym w autobusie aktorom. Pozytywnym widokiem zaskakiwały powiewające w dłoniach chorągiewki i papierowe korony na głowach, które uprzednio można było wziąć z bazyliki węgrowskiej. Oprócz orszakowych gadżetów, po każdej Mszy świętej wierni częstowali się czekoladkami, które to miasto Węgrów wygrało w internetowym konkursie Fundacji.

Zmotoryzowany węgrowski Orszak Trzech Króli przemierzał ulice miasta w godzinach od 13:00 do 17:00. W tym czasie zaśpiewano co najmniej kilkadziesiąt kolęd i pastorałek bożonarodzeniowych. Autobus i jadący w nim Trzej Królowie oraz Święta Rodzina odwiedzili niemal wszystkie osiedla trzech węgrowskich parafii, zatrzymując się również na wcześniej wyznaczonych przystankach. I rzeczywiście, tegoroczny orszak, chociaż przeżywany w tej nieco awangardowej formie okazał się dla mieszkańców Węgrowa piękną okazją do wyrażenia radości z Narodzin Jezusa Chrystusa w ich rodzinach.

 

Dodaj komentarz