13 maja 2020 – rozpoczęcie Nabożeństw Fatimskich w Bazylice

W maju, miesiącu, w którym w sposób szczególny oddajemy cześć Matce Bożej, jest jeden nader wyjątkowy dzień – dzień 13. We wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej, nasza parafia rozpoczęła swój doroczny cykl nabożeństw fatimskich.

We środę, 13-go maja do Bazyliki Węgrowskiej przybył J. E. ks. bp dr Piotr Sawczuk, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, aby przewodniczyć temu pierwszemu spotkaniu modlitewnemu.

Tradycyjnie już nabożeństwo rozpoczęło się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, czytaniem próśb i podziękowań do Matki Bożej, spisanych na kartkach przez anonimowych wiernych. Ta szczególna „modlitwa serc” została zakończona odczytaniem Litanii Loretańskiej i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

O godz. 18:00 rozpoczęła się Msza Święta, którą sprawował ks. bp Piotr Sawczuk, ordynariusz drohiczyński. Po skończonej Eucharystii ks. prał. Leszek Gardziński, proboszcz i dziekan węgrowski zainicjował odmawianie różańca fatimskiego oraz procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Ze względów bezpieczeństwa wierni wyszli na plac przed kościołem i zgromadzili się przy dwóch uprzednio przygotowanych ołtarzach.  Tam odmówiono cztery kolejne tajemnice Różańca Świętego (pierwszą odmówiono w świątyni). Modlitwa na zewnątrz odbyła się zgodnie z zasadami sanitarno-epidemiologicznymi, nałożonymi przez władze państwowe.

Pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie zakończyło się uroczystym błogosławieństwem Księdza Biskupa oraz wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego: “Maryjo,… jestem… pamiętam… czuwam”.

 

Dodaj komentarz