2 lutego 2020r. – Święto Ofiarowania Pańskiego i obchody 157 rocznicy Bitwy pod Węgrowem “Polskie Termopile”

Niedziela, 2 lutego 2020 r., to dla naszych parafian – mieszkańców Węgrowa i okolic dzień, w którym to ze świecami w rękach podążamy do Bazyliki Mniejszej na Mszę świętą upamiętniającą biblijną scenę ofiarowania Panu Bogu Dzieciątka Jezus w świątyni jerozolimskiej. Zapalone podczas Eucharystii świece przypominają nam, że Chrystus jest Światłością dla każdego z nas w naszym codziennym, chrześcijańskim życiu.

Pierwsza niedziela miesiąca lutego, to dla mieszkańców Węgrowa i okolic także dzień pamięci o bohaterskich powstańcach styczniowych. To pamięć o bitwie pod Węgrowem. W tym roku przypadła już 157. rocznica tejże bitwy. Te “polskie Termopile”. Dzisiaj pamięta się o tych wszystkich poległych w obronie Ojczyzny – Polski i naszej małej ojczyzny – Węgrowa. W tym dniu na nowo przywołano pamięć o nich, a podczas Mszy świętej o godz. 10:30, której przewodniczył         ks. prałat Leszek Gardziński, proboszcz i dziekan węgrowski, wypraszano nagrodę życia wiecznego. Kiedy wszyscy żyjący i pozostający tutaj, na ziemi, wspominali ich bohaterskość, pragnęli jednocześnie modlić się w intencji współczesności miasta Węgrowa, o Boże błogosławieństwo w tych dzisiejszych czasach i by Bóg łaskawym okiem patrzył na Węgrów i błogosławił wszystkim jego mieszkańcom.

Do naszej świątyni – fary przybyło wielu gości, a wśród nich znaleźli się m.in.: przedstawiciele parlamentu w osobie p. Senator Marii Koc i p. Macieja Górskiego, przedstawiciele władz miasta Węgrowa, tj. Burmistrz Miasta, p. Paweł Marchela, przedstawiciele władz powiatu, a więc Pani Starosta Ewa Besztak, przewodniczący Rady Miasta i Rady Powiatu wraz z radnymi, kombatanci Armii Krajowej, służby mundurowe i liczne zebrane poczty sztandarowe.

Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą p. Tomasza Gronowskiego oraz chór parafialny pod dyrekcją organisty bazyliki Mniejszej w Węgrowie, p. Jakuba Plasa.

 

homilia ks. prał. Leszka Gardzińskiego, proboszcza i dziekana węgrowskiego:

 

procesja wejścia (movie):

 

Dodaj komentarz