Ogłoszenia duszpasterskie w Niedzielę Palmową 14.04.2019r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NIEDZIELA PALMOWA – 14 kwietnia 2019 r.

 • Bóg zapłać ks. kan. dr. Krzysztofowi Mielnickiemu- profesorowi katechetyki i dyrektorowi Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego za przeprowadzone rekolekcje wielkopostne – sześciodniowe. Niech Chrystus Zmartwychwstały błogosławi księdzu na każdy dzień i obdarza potrzebnymi łaskami w pracy kapłańskiej. Błogosławionych Świąt Wielkanocnych! Szczęść Boże!
 • Dzisiaj na zakończenie rekolekcji o godz.20.00 będzie Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta – trasą: ul. Strażacka, Zwycięstwa, Przemysłowa, Podlaska, Polna, Wieniawskiego, Gdańska, Piwna, Spacerowa, Przechodnia, Staszica i powrót do Bazyliki. Zapraszamy na to swoiste wyznanie naszej wiary.
 • Serdecznie zapraszamy dzieci do udziału w procesji rezurekcyjnej. Próba sypania kwiatków przed Rezurekcją w Wielką  Środę o godz.16.00 przed Bazyliką. 
 • Dzisiaj rozpoczynamy Wielki Tydzień, który jest wspomnieniem Męki Chrystusa, poczynając od Jego Mesjańskiego wjazdu do Jerozolimy, którego pamiątkę obchodzimy dzisiaj. Porządek Liturgiczny na  ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE :
 • WIELKI CZWARTEK Pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia przez Chrystusa Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. O godz.18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej w naszej Bazylice pod przewodnictwem Ks. Biskupa  Tadeusza Pikusa – Ordynariusza Drohiczyńskiego i przepiękny obrzęd umycia nóg przez ks. Biskupa 12 mężczyznom, na pamiątkę umycia nóg przez Chrystusa 12 Apostołom. Serdecznie zapraszamy. Po liturgii Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.22.00.
 • WIELKI PIĄTEKDzień Męki i Śmierci Pana Jezusa.                                                                         Godz.8.00 – rozpoczęcie Adoracji Najświętszego Sakramentu przy Ołtarzu Wystawienia – Ciemnicy.                       Godz.18.00Nabożeństwo Męki Pańskiej z Adoracją Krzyża, a po nim nowenna do Miłosierdzia Bożego, Gorzkie Żale i Adoracja przy Grobie Pańskim do godz.24.00. Ofiary składane przy Adoracji Krzyża przeznaczone są na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego i Miejsc Świętych w Jerozolimie. W tym dniu obowiązuje post / jeden posiłek do syta i dwa skromniejsze/ i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W Wielki Piątek w naszej Bazylice będzie akcja duszpasterska „Noc konfesjonałów” od godz.20.00 – 24.00. W tym czasie kapłani będą służyli w konfesjonałach. Ta propozycja skierowana jest szczególnie do tych, którzy z różnych powodów nie byli jeszcze przed Wielkanocą u spowiedzi, a może przyjechali już na święta do rodziny. Bóg Miłosierny czeka w konfesjonale!
 • WIELKA SOBOTA     Godz. 8.00 – rozpoczęcie Adoracji  przy Grobie Pańskim.                                        Od godz. 9.00 – 15.00 co godzinę – poświęcenie pokarmów i w tym czasie także możliwość spowiedzi.  Przynosimy wtedy do kościoła skarbonki Caritas z jałmużną wielkopostną i składamy przy ołtarzu do specjalnego kosza. W Jarnicach i Szarutach poświęcenie pokarmów o godz.10.00. Po poświęceniu pokarmów bierzemy do naszych domów wodę święconą, która będzie przed Bazyliką, by nią jak mamy w tradycji poświęcić  w poranek wielkanocny cały nasz dom i mieć wodę święconą na kolędę w obecnym roku. Będziemy mogli brać tę wodę od ministrantów w specjalnie przygotowanych buteleczkach z hasłem roku duszpasterskiego „W mocy Ducha Bożego” i  datą 2019 r. mówiącej, że jest to tegoroczna świeża woda święcona. Możemy sobie kolekcjonować buteleczki z każdego roku. Złożone przy tej okazji dobrowolne ofiary będą wspomożeniem duszpasterstwa ministrantów i ich wspólnego wyjazdu wakacyjnego. W sobotę zachęcamy do powstrzymania się od pokarmów mięsnych i alkoholu. 
 • Godz.19.00 – WIGILIA PASCHALNA, na którą przynosimy świece, by odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Adoracja Pana Jezusa przy Grobie do godz.23.00, a następnie od godz.5.00 do Rezurekcji.
 • WIELKANOC – NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO- Godz.6.00 – Rezurekcja. Nie będzie Mszy św. o godz.7.30. Pozostałe Msze św. tak jak w każdą niedzielę o godz.9.00, 10.30,12.00, 16.00 i 18.00.      /W Jarnicach o godz.8.30 w I dzień Świąt i o godz.9.00 w II dzień Świąt/.
 • PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – II DZIEŃ ŚWIĄT.  Msze św.  jak w każdą niedzielę o godz.7.30, 9.00, 10.30,12.00, 16.00 i 18.00. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone na KUL.
 • W ostatnim tygodniu wpłynęły ofiary na potrzeby kościoła: ofiara mieszkańców ul. Mickiewicza 15A z racji nawiedzenia obrazu Chrystusa Miłosiernego – 280 zł  i  4 ofiary bezimienne po 100 zł. Bóg zapłać !