“Wieczory Muzyczne w Bazylice” A.D.2019 – koncert pierwszy

Ostatnia niedziela marca w Bazylice Mniejszej w Węgrowie upłynęła pod znakiem szczególnego wydarzenia, jakim był koncert wielkopostny, zatytułowany „Adoramus Crucem Tuam” (Wielbimy Krzyż Twój, …)

O godzinie 19:00 w farze węgrowskiej odbył się niezwykły koncert muzyki kameralnej i organowej. To spotkanie z klasyką zainaugurowało jednocześnie pierwszy cykl „Wieczorów Muzycznych w Bazylice” A.D. 2019. Koncert oficjalnie otworzył gospodarz miejsca, ks. prał. Leszek Gardziński, proboszcz i dziekan węgrowski, który powitał ciepło wszystkich przybyłych gości, m.in. J. E. ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza oraz władze samorządowe na czele z burmistrzem miasta Węgrów, p. Pawłem Marchelą oraz panią wiceburmistrz, Haliną Ulińską.

Kompozycje, które wybrzmiały w świątyni, związane były z Wielkim Postem, okresem liturgicznym, jaki obecnie przeżywamy w kościele. A w ten klimat refleksji i zadumy wprowadzili wszystkich specjalni goście. Byli nimi muzycy, którzy specjalnie przybyli na ten wieczór pasyjny do Węgrowa: Tatiana Trojanowska (Warszawa)- sopran, Piotr Rakowski (Katowice)- wibrafon oraz Adam Kowalski, organista Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce. Koncert zgromadził tłumy słuchaczy, którzy mieli niepowtarzalną okazję do wysłuchania aż dziesięciu utworów o tematyce pasyjnej, autorstwa wielkich i znanych kompozytorów polskich i europejskich, takich jak: Jan Sebastian Bach, Gabriel Faure, czy Michał Lorenc. Konferansjer odpowiednim doborem repertuaru nie tylko wprowadził słuchaczy w odpowiedni nastrój wyciszenia i nostalgii, ale podkreślił też, iż rok 2019 został przez Sejm RP oficjalnie ustanowiony rokiem Stanisława Moniuszki. ”Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu, nazwany „ojcem polskiej opery narodowej, był nie tylko wspaniałym dyrygentem i pedagogiem, ale również wirtuozem organów.”- mówił prowadzący.

Pierwszy koncert z cyklu „Wieczory Muzyczne w Bazylice” zakończył się gorącymi brawami, owacjami na stojąco oraz podziękowaniami ze strony władz miejskich i przedstawicieli parafii.

fot. Krzysztof Sobota

Piotr Rakowski (wibrafon)

fot. Krzysztof Sobota

Tatiana Trojanowska (sopran)

fot. Krzysztof Sobota

fot. Krzysztof Sobota

fot. Krzysztof Sobota

Jakub Plas (konferansjer)

Dodaj komentarz